Mar 022014
 

Kamień jest naturalnym elementem, który w ogrodach komponuje się z wieloma elementami, takimi jak woda, światło czy drewno. Ze względu na jego trwałość i odporność na czynniki niszczące służy jako bardzo popularny materiał budowlany. Obiekty małej architektury i elementy ogrodowe utworzone z kamienia pozwalają na wzbogacenie wyglądu ogrodu oraz są długowieczne.

Z kamieni tworzy się ścieżki, dróżki, podjazdy, ogrodzenia, schody, murki skalne, jednak nadal najpopularniejszym jest tzw. skalniak, czyli ogród skalny. Zastosowanie kamienia do budowy tych elementów ogrodowych jest uzależnione od jego wielkości i kształtu. Bardziej płaskie nadają się na murki, czy obłożenie fundamentów ogrodzenia. Otoczaki są naturalnie związane z wodą, zatem wykłada się nimi oczka wodne czy strumyki. Drobnym żwirem i grysem wysypuje się ścieżki lub ich fragmenty, można też tworzyć rabaty żwirowe lub ogrody japońskie. Znacznych rozmiarów głazy mogą stanowić samodzielne ogródki skalne albo rzeźby.

W kamień najlepiej zaopatrywać się u jego producentów, czyli w kamieniołomach, jednakże duże centra ogrodnicze również oferują w sprzedaży różne rodzaje kamienia.

kamienie castorama

Ogródki skalne

Tworzenie ogrodów skalnych jest najbardziej popularnym sposobem wykorzystywania kamienia w ogrodzie. Ogród skalny jest charakterystycznym elementem dekoracyjnym, w związku z czym powinien znajdować się w miejscu przyciągającym uwagę. Przykładem dobrego usytuowania może być wybudowanie go w bliskiej okolicy zbiornika wodnego. Równie efektownym miejscem może być skarpa lub inna pochyłość terenu, na której ogród skalny będzie wyglądał bardziej naturalnie. Ogrody skalne najczęściej umieszcza się w nasłonecznionych miejscach w ogrodzie, z tego względu, iż większość roślin skalnych to rośliny stanowisk słonecznych i przeważnie suchych.

Ogrody skalne mogą mieć różną postać. Najpopularniejszym jest tak zwany skalniak. Może być on w formie podwyższenia obłożonego koncentrycznie kamieniami, murku oporowego przy skarpie, „ślimaka” ziołowego lub zupełnie płaskiej rabaty skalnej. Każdy z tych rodzajów ogrodów skalnych musi być odpowiednio zbudowany. Potrzebne jest przygotowanie drenażu, czyli warstwy odwadniającej, którą wykonuje się z gruzu, żwiru gruboziarnistego i piasku. Podczas układania kamieni, należy je zagłębiać w ziemi do około 1/3 ich wysokości, inaczej skalniak nie będzie wyglądał naturalnie i istnieje możliwość przemieszczenia konstrukcji. Zasadą jest, że każdy wzniesiony ogród skalny – czy to położony na skarpie, czy usypany z kamieni sztuczny pagórek zaczyna się budować od podstawy skarpy lub od ułożenia największych skał na najniższym poziomie.

Wybór odpowiedniego typu i rodzaju kamienia do budowy ogrodu skalnego jest bardzo istotną kwestią, gdyż determinuje dobór odpowiedniego podłoża oraz roślin (kwaśnolubnych lub zasadolubnych). Od wyboru odpowiedniego typu kamienia (np. wapienie czy skały krzemianowe) będzie też zależała ich trwałość i podatność na erozję.

Dziękuję za przeczytanie tego wpisu J Już teraz zapraszam na następne, w których dowiecie się m.in. o wykorzystaniu kamienia do budowy nawierzchni, schodów, a także murków i ogrodzeń. Zachęcam także do komentowania.

 Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)